Jdi na obsah Jdi na menu
 


indiánská legenda

13. 1. 2008

Prastará legenda o stvoření lidu kmene Pawnee hovoří o jejich osudovém spojení s Vlekm. Kdysi v pradávných časech , se konala velká porada , na kterou byla pozvána všechna zvířata , příroda , vesmír i živly. Z nějakých důvodů , na které si již nikdo nevzpomíná , nebyla pozvána největší hvězda severní oblohy. Vlčí hvězda (Sírius). Zatímco se všichni domlouvali je z dálky zlověstně pozorovala. Po skončení velké rady zosnovala Vlčí hvězda pomstu. Velká rada pověřila Bouři , která přichází ze západu , aby chodila po zemi a dávala na vše pozor. Bouře na svých dalekých cestách nosila větrnou mošnu , v níž byli uschováni první lidé. Když se večer Bouře , která přicházela ze západu , zastavila k odpočinku , pustila lidi ven a oni si postavili tábor a lovili bizony.

Jednou poslala Vlčí hvězda na zem šedého vlka , aby zpovzdálí sledoval Bouři. Když Bouře usnula , ukradl jí vlk větrnou mošnu , poněvadž se domníval , že je v ní něco dobrého na zub. Vlk utekla s mošnou v zubech pryč. V ústraní ji otevřel , z mošny vyběhli první lidé a postavili si tábor. Nikde v okolí však neviděli žádné bizony. Když lidé zjistili , že je nevypustila Bouře přicházející ze západu , ale šedý vlk , velice se rozhněvali , štvali ho po prérii a nakonec ho zabili.

Když Bouře přicházející ze západu našla první lidi a spatřila co učinili , velmi se zarmoutila. Dobře věděla , že zabitím vlka přivedli lidé na zem smrt.. Tento čin nebyl v původním plánu Stvořitele , ale když se již stalo , nedal se tragický skutek ničík odčinit.

Bouře přicházející ze západu poručila prvním lidem , aby z vlčí kůže zhotovili posvátný (vlčí) balíček , ve kterém budou uloženy věci jež budou navždy lidem připomínat to , co se kdysi událo. Potom jim Bouře sdělila , že ostatní lidé je budou znát jako vlčí lid Skidi Pawnee.

Vlčí hvězda na vše dohlížela z výše severní oblohy. Kmen Skidi Pawnee ji nazývá Jménem Žertuje s vlky , nebot vychází před úsvitem a nutí vlky , aby vyli před prvním denním svitem. Vlčí hvězda tak prvním lidem stále připomíná , že se na ni zapomnělo v době , kdy nastal čas stvořit zemi.

z psiavlci.blog.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to mě štve

(darina, 4. 4. 2009 18:35)

ahoj. jsem majitelka blogu www.psiavlci.blog.cz jen jsem ti chtěla říct , že příště než něco zkopčiš , prosím zeptej se majitele stránek , jestli ti to povolí. Děkuji. Jinak máš hezký stránky.
Lugarun@gmail.com