Jdi na obsah Jdi na menu
 


vlci a mytologie

13. 1. 2008

1. Společenství vlků

Pro horaly z Gruzínska bylo společenství vlků obdobou lidské společnosti. Patronem vlků, podobně jako včel, byl Giorgi, svatý Jiří z Hor. Vlci se podle své přirozené povahy volně potulovali. Lidé je nepovažovali za divokou zvěř. Lovci, kteří zabili vlka, nosili smutek, jako by zabili člověka.


2. Strážcové Walhaly

Když Ódin seděl na trůnu v paláci Walhaly, u jeho nohou polehávali dva vlci. Jmenovali se Geri-Požírač vnitřností a Freki-Hltavý žrout. Jejich úctyhodné tlamy požíraly zbytky z božích hostin. Na vnějších hradbách Ódinova palace střežila hlavní bránu vlčí hlava.

3. Synové šedého vlka

Ačkoli Turci a Mongolové byli odvěcí nepřátelé, svůj původ shodně odvozovali od vlků. Mladého tureckého bojovníka, který jediný přežil nájezd Mongolů, zachránila vlčice a zavedla ho do jakéhosi pozemského ráje, ukrytého hluboko v horách. Z jejich věrného svazku se zrodil nový národ. Ten potom pod vedením šedého vlka odešel na území, které tvoří dnešní Turecko. I mongolský vládce Džingischán se zpupně vyhlašoval za vlčího syna.

4. Nebeský vlk

V Číně věřili, že zatmění slunce způsobuje obrovský nebeský vlk, který pozře slunce. Tehdy staří Číňané bubnovali na bubny a k ohrožené hvězdě vystřelovali šípy, aby od ní odehnali strašlivého dravce. V Evropě se vlk považoval spíše za nočního tvora a dával se proto do souvislosti s měsícem.

5. Mýtus o Lykáónovi

Bájný první král Arkándie Lykáón žil se svými syny v naprosté bezbožnosti. Na hostině podstrčil Diovi, (kterého nepoznal), pokrm z dětských končetin. Zhnusený bůh rozmetal celý jeho palác Lykáóna proměnil ve vlka. Navíc, pobouřený lidskou zkažeností, seslal na svět potopu, která zničila celý lidský rod.

6. Bůh-vlk Vepvovet

Obyvatelé staroegyptského města Asuit vyznávali boha-vlka Vepvoveta. Jeho jméno znamenalo "Ten, který otvírá cestu". Byl válečným božstvem a obvykle vedl hornoegyptské panovníky k vítězství. V čase náboženských svátků a královských obřadů nosili v čele průvodu štít s jeho obrazem. Později, když se v Egyptě usadili Řekové, přejmenovali Asuit na Lykopolis "Vlčí město".

7. Je vlk dobrým křesťanem

Sedláci v povodí Yonny vyprávějí, že vlka stvořil Ježíš, aby chránil zahradu své matky před kozami. Naproti tomu ve většině křesťanských legend se vlk považuje za škodlivé zvíře. Symbolizuje démona, který napadá boží tvora a kterého je třeba obrátit k dobru. Františkovi z Assisi a některým svatým se vlka podařilo přetvořit ve zvíře pokorné jako jehně. V Bretani svatý Hervé , slepec, přinutil vlka, který mu sežral psa, aby mu sloužil jako průvodce. Podobně v Normandii, když vlk zabil osla za kláštera Jumièges, svatá Austeberta mu nařídila, že musí místo něho nosit prádlo do prádelny, jako obyčejný býložravec!

8. Vlk - šťastné znamení

Vidět vlka znamenalo pro Římany šťastné znamení. Vždyť vlk byl zasvěcen Martovi, ochránci Říma a bohu války. I zásluhy na vítězství Římanů nad Galy (u města Sentinium v Umbrii v roce 195 př. n. l.) připisovali vlkovi, kterého mezi nepřátelské šiky poslal sám Mart.

z knihy Mýty a legendy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

miluji vlky

(katarina, 13. 7. 2020 12:25)

vlci jsou vytrvalí, přispůsobiví, věrní v mytologii jsou zpravedliví přináší štěstí a přesto je lidé berou jako převtěleného ďábla. já to nechápu

poučně užasné

(petra siváková, 3. 8. 2019 21:57)

to je užasné a taky poučné tohle sem vážně neveděla

vlci

(vendy b, 19. 4. 2015 13:23)

Ahoj všem vlci pro mě znamenají hodně protože jsou zpravedlivý.

Proč lidé zabíjí vlky proč?!!!!!!!!!!

(Černá vlčice, 3. 2. 2014 16:21)

Proč lidá zabíjí vlky proč?!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-( :-(

Re: Proč lidé zabíjí vlky proč?!!!!!!!!!!

(Vendy, 10. 4. 2015 20:47)

Ano necháputo, sou tak užasný,ted odpoví natka. jsou hezcí a roztomilí.

mýty o vlcích

(naty vendy, 10. 4. 2015 20:41)

Přátelit se s vlkem je dobrá věc, nikdy vás nezradí a je věrný. Máme doma psa podobnému vlkovi a je to husky.

Legendy o vlcích.

(Černá vlčice, 3. 2. 2014 16:18)

O vlkách se šíří spousta legend a pověstí některé jsou třeba o vlkodlacích nebo legenda o zlém vlku. Díky filmům a seriálům ve kterém udělají vlka jako netvora který žere a zabíjí lidi a díky tim filmům a seriálům lidi berou vlky jako netvory kteří zabíjí lidi i ve skutečnosti. Protože já vlky miluji a respektuji tak vím že to není pravda. A taky to vědět musím protože chovám polo vlka je to kluk pojmenovala jsem ho KIBA. Vlci jsou legendární a krásná zvířata člověk nemá právo je zabíjet nemá právo.

je to krásné

(Dana.. :'(, 11. 7. 2013 17:12)

nevím, jestli tento blog ještě někdo navštěvuje, ale stejně bych sem moc chtěla napsat, že tyto legendy jsou úžasné, strašně se mi líbí a dotkly se mě u srdce :33 hned jsem si nějaké napsala do svého deníku.... Děkuju, že jste to sem dal/a

Dopis

(Jirka , 31. 5. 2013 11:08)

:DDDD

(Zuza (draciajinahavet.estranky.cz), 23. 5. 2008 14:53)

D9ky moc.

odpověď

(canislupus.estranky.cz, 6. 5. 2008 12:11)

Myslím že určitě, jsem moc ráda že se to líbí

Skvělé!

(Zuza (draciajinahavet.estranky.cz), 1. 5. 2008 13:37)

Díky, že to sem dáváš. Myslíš, že bych si to mohla dát na blog, s Tvým zdrojem? :)