Jdi na obsah Jdi na menu
 


Znamení vlka

13. 1. 2008
Héra se strašně rozhněvala, když se dozvěděla o další nevěře svého muže Dia. Její záchvaty žárlivosti byly pověstné. Tentokrát vytrestala svoji sokyni tak, že přikázala, aby jí žádné místo na zemi neposkytlo útočiště, kde by mohla porodit. Létó musela opustit svou vlast, krajinu Hyperborejců, která se rozprostírala u mořského pobřeží na nejzazším severu. Tam se z mocného dechu boha Borea rodil ledový vítr. Létó prošla křížem krážem tyto nehostinné končiny a všude ji provázely hrozby bohyně Héry. Z každého města byla vyštvána, z každého ostrova vypuzena. Uchýlila se proto do tmavých lesů, kde se chvěla strachem před divou zvěří. Aby se skryla, proměnila se ve vlčici.
Vlčice Létó se nakonec dostala na ostrov, který Héra přehlédla. Byl to plovoucí ostrůvek, který se ještě neuchytil mořského dna. Tam porodila dvojčata: bohyni Artemis a boha Apollóna.
Útrapy Létó ještě neskončily. Když s novorozeňátky procházela Lýkií, "krajinou vlků" , pastýři ji kamením odehnali od pramene, kde se chtěla osvěžit. Za trest je proměnila v žáby.
Její syn Apollón, kterému Zeus daroval lyru, se stal bohem hudby. Jeho zářivá krása oslnila nejednu nymfu. Mezi nimi vynikala hlavně bohyně Kyréné, která ochraňovala otcova stáda před divokou zvěří v lesích krajiny zvané Pindos. Toho dne, když Apollón poprvé spatřil Kyrénu, právě zápasila se lvem. Bůh se proměnil ve vlka a odehnal útočící šelmu. Potom se Apollón převtělil zpět do vlastní podoby, dívce zmátl hlavu sladkými slovy a unesl ji ve svém voze.
Později se v řeckých Delfách podařilo Apollónovi zabít netvora Pýthóna, který obýval jeskyni na úpatí Parnasu a sužoval okolní obyvatelstvo. Lidé tam Apollónovi z vděčnosti postavili svatyni. Ze široka daleka do ní poutníci nosili obětní dary na jeho počest a slávu. Za čas se v chrámu nahromadil pohádkový poklad. Jednoho dne však celé bohatsví zmizelo - někdo ho uloupil. A potom obyvatele Delf noc co noc probouzelo příšerné vytí vlka, který probíhal městem. Lidé v tom viděli boží znamení. Sledovali zvíře, a to je dovedlo do hustého lesa na svazích hory Parnasu. Tam objevili veškeré posvátné bohatsví ukradené z Apollónova chrámu spolu s mrtvolou zloděje, kterého tam vlk přistihl a zabil. Na věčnou památku tohoto zázračného činu postavili lidé nedaleko Apollónovy svatyně sochu vlka.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář